کیهان کلهر، جایزه بزرگ مرد سال موسیقی ۲۰۱۹ (وومکس) را در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تأسیس وومکس در فنلاند دریافت کرد؛ جایزه‌ای که این آهنگساز و نوازنده برجسته ایرانی، دستاورد شخصی‌اش ندانست و تاکید کرد کرد تاریخ، کار سخت و تلاش بسیار پشت این موفقیت بوده است.

کیهان کلهر، نوازنده کمانچه و از موسیقیدانان معاصر ایرانی جایزه بزرگ موسیقی وومکس، مرد سال موسیقی ۲۰۱۹ را دریافت کرد؛ عنوانی که منتخب سالش از دو روز پیش مشخص شده بود و اکنون در مراسمی که با اجرای مشترک کیهان کلهر با اردال ارزنجان موسیقیدان اهل ترکیه و نوازنده باغلاما همراه بود، این جایزه به نوازنده چیره دست ایران زمین اهداء شد و یک برگ زرین به کارنامه او و اهالی موسیقی کلاسیک ایران افزوده گشت.

پیش از اهدا این جایزه، همانگونه که در وب‌سایت وومکس در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کلهر نوشته، تاکید شد: برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است. او با موسیقیدان‌های سایر فرهنگ‌ها نیز از جمله شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ با زبان موسیقی دیالوگ داشته است. از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.»

کلهر پس از دریافت جایزه، ضمن تشکر از وومکس، از محمدرضا شجریان که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کند، به عنوان استاد بزرگ موسیقی ایران، یاد کرد و گفت: من تحت تاثیر قرار گرفته‌ام، خیلی خوب است که در طول زندگی حمایت و دیده شویم، من این جایزه را دست آورد شخصی نمی‌بینم، فکر می‌کنم تاریخ، کار سخت و تلاش بسیاری پشت سر این جایزه است، بنده نمایندگی جامعه موسیقی جهان را نمایندگی می‌کنم و مفتخر هستم که نماینده هنرمندان جهانی باشم، به جای جامعه موسیقی ایرانی.»

جایزه وومکس که به عنوان جایزه جهانی موسیقی اکسپو شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۹ تأسیس شده است. این جایزه از آغاز برای احترام و ارج نهادن به موارد برجسته موسیقی جهان در سطح بین‌المللی و با اذعان به تعالی موسیقی، اهمیت اجتماعی، موفقیت تجاری، تأثیر ی و یک عمر دستاورد هنری معرفی کرده و بنیان نهاده است.

هر سال نیز در ماه اکتبر همزمان با رویداد وومکس Womex (رویداد نمایشگاهی موسیقی جهان) جایزه‌ای به یک نفر که شایسته این عنوان در جهان است داده می‌شود. از سال ۲۰۰۸ جایزه وومکس برای هنرمند و برای تعالی حرفه‌ای به هنرمندان اهدا می‌شود. این جایزه سال گذشته به کوارتت زهی کرونوس از آمریکا تعلق گرفته بود.

مرد سال موسیقی جهان

بیانیه علت تعطیلی فعالیتم در ایام اغتشاشات اشوبگران و گم شدن صدای اعتراض مردم

افشای سند تقلب صدا وسیما در انتخابات توسط همتی

ورود دکتر سعید جلیلی به صدا و سیما

قطعه موسیقی ((برای)) در مورد حوادث و اغتشاشات اخیر کشور

#صدای_میثم_مطیعی_هستیم

نحوه اقدام پروژه فریب شبکه های معاند توسط صدا و سیما

موسیقی ,جایزه ,سال ,جهان ,وومکس ,نوازنده ,این جایزه ,موسیقی جهان ,سال موسیقی ,مرد سال ,که با
مشخصات
آخرین جستجو ها